Basında Biz

 

Media Cat  Şubat 2011 Sayısı; Röportaj

KUTU OYUNLARI EL DEĞİŞTİRDİ

Onur Yıldırım KS Games Genel Müdürü

Biz KS Games olarak kutu oyunlarımızı iki segmente ayırıyoruz. Alt segmentte perakende satış fiyatı 4-7 TL arasında değişen Borsa, Kasa, Parapoli gibi oyunlar, üst segmentte ise 25-40 TL arasında satılan Metropol, Magic Words, Secret Words gibi oyunlarımız var. Geçmiş yıllarda ülkemizde sadece alt segment vardı ve çocuklar arasında çok modaydı, zira bilgisayar ve konsol oyunları yaygın değildi. Kaliteli oyunların piyasaya girmesiyle gençler ve yetişkinler arasında da yer buldu. Son 7-10 yıllık dönemde kutu oyunları el değiştirdi diyebilirim, eskiden yetişkinler hiç oynamazken şimdi çok moda. Ancak çocuklar arasında ilginin azaldığını gözlemliyoruz. Dijital ortam, özellikle konsol oyunları sektörümüzü oldukça olumsuz etkiliyor. Çocuklar ve gençlerin konsol oyunları tercih ettiği bir gerçek ikisinin de yerleri farklı ve aileler çocuklarını kutu oyunlarına yönlendirmeye çalışıyor.

Oyunlarımızda öncelikle kaliteyi esas alıyoruz. Satış sonrasında ise yedek parça desteği veriyoruz, mesela kum saati kırılması ya da kaybolması durumunda müşterimize ulaştırıyoruz, böylece yeni oyun almak durumunda bırakmıyoruz.

Şu an ürün gamımızın yüzde 65’lik bölümünü Puzzle çeşitleri oluşturuyor. Ve yatırımlarımızı bu yönde geliştiriyoruz. Spiderman lisanslı Puzzle üretmeye başladık, lisans çalışmalarımız devam ediyor. Yetişkinler için 2000 parçaya kadar Puzzle üretebiliyoruz. 150 çeşitlik zengin görsel seçeneklerimiz var ve KS Games olarak ağırlığımızı Puzzle satışlarımız oluşturuyor.